השגת יעדים

כאשר אנו רוצים ליצור שינוי,חשוב תחילה להגדיר היטב את השינוי שהיינו רוצים.

חשוב שנגדיר במדויק מה המטרה שלנו – מה היעד, זה חלק חשוב ביצירת תהליך שינוי.

להגדיר במדויק את היעד פירושו לבדוק מה בדיוק אנו מבקשים להשיג – מה אמור לקרות, תוך כמה זמן, ואיך נדע שהשגנו זאת – מה צריך לקרות בפועל כדי שנדע שהיעד הושג.

יעד יכול להיות מוחשי, כמו לעבור לדירה גדולה ומאווררת בעוד 5 חודשים או לסיים לכתוב את עבודת התזה תוך 7 שבועות. בתחומים כאלה קל יחסית להגדיר יעד בר מדידה. 

אך רצונותינו וצרכינו אינם כולם מעשיים ומוחשיים. גם בתחומים רגשיים חשוב להגדיר יעדים.

לדוגמה, אם אני אומרת לעצמי שאני רוצה להיות מאושרת יש בכך כוונה כנה ואולי גם מוכנות למאמץ, אך זה אינו יעד. בעוד 3 חודשים או כל תקופה אחרת בה אעצור ואבדוק האם השגתי את רצוני, לא תהיה לי דרך לענות על השאלה. ממקום כזה קשה להיכנס לתהליך שיקדם אותי לעבר כוונתי.

במקרה כזה יעד יכול להיות לדוגמה: בעוד 3 חודשים, יהיו 3 שעות בתוך השבוע שלי בהן אחוש שמחה, או 3 אנשים בחיי עמם אצחק או אתרגש.

יעדים רבים שברצוננו להשיג קשורים במערכות יחסים – מערכת יחסים עם בת/בןזוג, ילד,הורה, בוס,חבר וכו'.

גם במקומות אלה עלינו להיות מדויקים. לדוגמה, בעוד חודשיים תהיה לי לפחות שיחה אחת בחודש עם הבן שלי בה נשוחח על נושאים אישיים ושנינו נצא עם תחושה שהייתה הקשבה, הבנה, ואכפתיות…

הגדרת היעד היא אם כן חלק חשוב בהשגתו, כיוון שכשיש בהירות מה אנו רוצים להשיג הדרך ברורה יותר, ואנו יכולים לחוות את ההתקדמות ולקבל כח מכל התקדמות שמתרחשת.

לאחר הגדרת היעד, ניתן לעבור תהליך טיפולי, תהליך אימוני או מסע. לכל אורך התהליך מתקדמים בהבנת ההתנהלות שלנו – חיצונית ופנימית לכיוון היעד, רוכשים כלים לפעול נכון יותר, ופוגשים את מה שמעכב את ההתקדמות. מבינים את המקורות של החסמים שלנו, מנקים ומרפאים אותם.

כמובן שניתן גם לעשות תהליך כזה לבד, כאשר העבודה היא כל הזמן להגדיר את הצעדים הבאים שיש לעשות (פנימית וחיצונית), ובכל פרק זמן נתון לבחון האם התקדמנו את הצעדים הדרושים. במידה ולא – לברר מה הן הסיבות ומה נדרש לשנות / לשחרר / לרפא.. במידה וכן, להמשיך להגדיר ולדייק את המשך הדרך. כמובן שהתנאי לאפשרות לעשות עבודה עצמית, כמו בכל תהליך יצירה, הוא שאנו מצוידים בכלים הנדרשים.

כאשר מגדירים יעדים ברורים ופועלים להשגתם באומץ ובנחישות, מגלים שאפשר להגיע וליצור שינוי, חווים חווית  מסוגלות ושמחה, ולומדים בדרך על עצמנו דברים מרתקים. כאשר העבודה היא פנימית ועמוקה, מתרחש גם תהליך ריפוי המשפיע על תחומים נוספים שאינם קשורים ביעדים שהוגדרו והרווח לחיים הוא משמעותי.

עבודה ודרך נעימה. 

אירועים קרבים