ריפוי טראומות

לפעמים אנחנו נתקעים. זו חוויה שכל אחד חווה אותה (בלשון עבר או בלשון הווה) לפחות פעם בחיים, וכולנו מכירים אותה בצורה זו או אחרת ובעוצמה כזאת או אחרת.

לפעמים התחושה היא שעומדים מול קיר ענק שחוסם את הדרך, לפעמים זה גל עצום שמאיים להטביע ולפעמים תהום ענקית שפעורה… כך או אחרת התחושה היא שאין שום מוצא או דרך אחרת בנמצא ואין שום אמצעי שיכול לעזור לעבור את המכשול הזה.

 פעמים רבות התחושה הזאת היא בדיוק מה שדוחף אנשים לחפש עזרה, לחפש מוצא, להתחיל תהליכי התפתחות ומודעות – וזו נקודת יציאה מצויינת למסע של התפתחות אישית וגדילה.

אך מה קורה כאשר זה מגיע תוך כדי התהליך? מה קורה כאשר מישהו ניסה כבר טיפול כזה וטיפול אחר, קורס, תהליך ועוד סדנה – ושוב הוא חווה את התקיעות הזאת?

זה יכול ממש לייאש…

 מבחינתנו, במרכז "ליאה ארד", זה  אחד הסימפטומים לקיומה של "טראומה", והחדשות הטובות הן – שיש דרך ויש מוצא.

טראומה היא חוויה קשה שמשאירה חותמה בנפש האדם. החוויה הטראומתית יכולה להיות חד פעמית, או חוזרת ונשנית ויכולה להיווצר מסוגים שונים של מאורעות.

כששומעים את המילה "טראומה" נדמה שהיא קשורה רק למאורעות איומים ונוראים – מלחמה, אירועים אלימים, תאונות, התעללות,  טרור… אך האמת היא שחוויות קשות הן עניין של פרשנות אישית, הן תלויות בהקשר בו נחוותה הטראומה, וקשורות גם בגיל בו נחוותה החוויה.

לדוגמא: פעוט שעזב את יד אמו בחנות והיא נעלמה לו לרגע, יכול לחוות חוויה טראומתית גם אם אימו בעצם היתה במרחק של שלושה צעדים ממנו. אותו פעוט יגדל לאיש שחרד מנטישה בלי שיבין בכלל למה… כבוגר הוא לא יעלה בדעתו שזו הסיבה לתקיעות במערכות היחסים שלו, ויחוש את אותו מחסום בלתי עביר.

למעשה, טיפול באותו מקור לטראומה יביא לריפוי ולפריצות דרך בכל מערכות היחסים שלו.

אך כל עוד לא תטופל, הטראומה הזאת תשתחזר שוב ושוב בחייו של אותו אדם בנסיבות שונות.

תהליך הריפוי עצמו מופלא בפשטותו. מדובר בסוג של דמיון מודרך, בו המטופל הוא זה שמגלה, מספר ומוביל את הסיפור דרך שאלותיו של המטפל המנחה, וביחד הם עושים את הדרך אל הטראומה ואת הדרך אל הריפוי שלה.

תוך כדי החוויה, נחשפים הרגשות, התובנות והאמונות שהתקבעו בתת-המודע של המטופל בזמן שחווה את הטראומה, וברגע שהם עולים אל המודע, והתמונה מתבהרת, יכול המטופל לבחור בדרך הריפוי שנכונה לו .

התהליך הזה עוקף את הנתיבים הרגילים של החשיבה, של המיינד ושל השכל ובכך מאפשר לתשובות להגיע ממעמקים וממקומות מודחקים ולא מוכרים. באותה הדרך גם הריפוי עוקף את המחסומים הרגילים של צורת החשיבה הרגילה ולפיכך יכול להגיע לאותם עומקים.

מכיוון שהאחריות לתהליך הריפוי, לפתרון הטראומה, היא של המטופל – הוא זה שיוצר את דרך הפתרון, את דרך הריפוי – הוא יוצא מהתהליך מועצם ומחוזק ביכולותיו שלו להביא לפתרונות ולפריצות דרך בחייו.

בכל קושי ניתן לזהות את הטראומה שברקע, קטנה ככל שתהיה, וניתן לטפל באותה דרך, גם בטראומות ידועות וקשות, ולהביא מזור לקשיים רבים.
אצלינו במרכז יש קבוצה של מטפלים המתמחה בדרך הטיפול הזאת, ונשמח לעבור אותה אתכם, ולהקל על סבלכם.

אירועים קרבים